ТРЕНІНГ «ФОРМУВАННЯ І РОЗВИТОК УМІНЬ ПРАЦЮВАТИ В КОМАНДІ»

Мета: розвинуток навиків  командної взаємодії у процесі спільної діяльності; створення сприятливих умов для роботи, атмосфери довіри, зняття емоційної напруги; вироблення вмінь аналізувати я – концепцію; обґрунтувати важливість командної роботи, відпрацювати уміння конструктивно спілкуватися для створення єдиної команди.

 

Час: 90 хвилин

Обладнання: м’яч, крейда, дошка, пов’язки на голову двох кольорів, шнурки, резинові браслети, пластикові стакани, скотч, газета, папір А4, роздруковані плакати, презентація, проектор.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Вступне слово тренера.

На сьогодні однією з найбільш активних професійних сфер на ринку праці вважається сфера IT. Вона динамічно змінюється та дуже швидко розвивається. А відтак, і представники цієї галузі не можуть не відповідати на запити, які перед ними ставить реальність. Експерти Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна (hh.ua) розібралися, без яких особистих навичок сьогодні неможливо обійтися IT-спеціалісту, і деякі з них ми сьогодні розглянемо.

У зв’язку з високою престижністю та популярністю професійної області, в ІТ йде все більше спеціалістів. Конкуренція серед представників сфери зростає.

Сьогодні, щоб бути реалізованим і отримувати високі гонорари за свою роботу, IT-шнику замало знати програмне забезпечення, кілька мов програмування, «залізо» зсередини, бути вмотивованим на результат і т.д.

Для IT-спеціаліста сьогодні важливо мати ряд так званих soft skills – навичок або особистих якостей, що не мають прямого відношення до фаху, але допомагають в роботі із роботодавцем та клієнтами.

Проаналізувавши базу вакансій і резюме, фахівці Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна (hh.ua)виокремили 5 найпоширеніших soft-skils:

 

Серед обов’язкових soft skills є ТОП-5, без яких сьогодні нікуди(слайд 1):

 

  1. Володіння англійською мовою – усною та писемною. Інструкції, програмування, закордонні проекти – це все стає більш доступним, якщо не витрачається час на переклад, а є розуміння відразу.
  2. Вміння працювати в команді та готовність до прямого діалогу не тільки з колегами, а й з клієнтами. Міжособистісна комунікація є дуже важливою не тільки на стадії підписання угоди, а й у процесі виконання замовлення.
  3. Включене активне слухання теж входить до цього списку. Позаяк IT-спеціалісту треба розуміти, що клієнта варто вислухати, а не просто давати йому відразу готове рішення навіть за умови, що воно оптимальне. Можливо, під час розмови з’ясується інформація, яка суттєво може вплинути на результат роботи.
  4. Навик письмового мовлення теж є дуже важливим для IT-спеціаліста. Працюючи віддалено, доводиться дуже багато переписуватися. Треба уміти технічні речі та процеси, зрозумілі вам, пояснити людям, які далекі від сектору IT.
  5. Послідовність – це той навик, якого іноді бракує усім, а не тільки IT-спеціалістам. Починаючи проект, його треба доводити до логічного завершення. Дуже часто в IT-відділах можна спостерігати, що проект розпочато, потім приходить інше замовлення – і на нього переключаються. Не зважаючи на це, не забутьте вчасно повернутися і закінчити роботу над попереднім замовленням. Це додасть вам бонусів – ваші клієнти побачать, що ви відповідальні і не порушуєте строків виконання замовлення.

 

Якщо до вашого високого професійного рівня додати ще й ці уміння, ви автоматично стаєте більш конкурентоздатними на ринку праці. У висококласного спеціаліста завжди є більше інструментів у арсеналі на досягнення поставленої мети. 

Тема нашого тренінгу «Формування та розвиток умінь працювати у команді» (слайд 2).

Сьогодні ми поговоримо з вами про формування команди.  Відпрацюємо алгоритм дій, який буде направлений на досягнення успіху в командній роботі, а також розглянемо техніку активного слухання.

Найбільш яскраво підкреслює важливість спільної роботи у команді вираз Генрі Форда: «Зібратися разом – це початок. Залишатися разом – це прогрес. Працювати разом – це успіх» (слайд 3).

 

ІІ. Практична частина

 

  1. Вправа «Правила роботи групи»

Мета: Встановити норми поведінки учасників групи під час тренінгу.

         Час: 3 хв

 

Для того щоб наш тренінг пройшов успішно, потрібно прийняти правила групи, адже завжди приємно працювати за визначеними правилами.

Я пропоную вам правила, за якими ми будемо працювати. Ви можете внести свої пропозиції, якщо ви вважаєте, що це необхідно (слайд4).

  1. Бути активними.
  2. Бути творчими.
  3. Бути щирими.
  4. Висловлювати власну точку зору.
  5. Бути з почуттям гумору.

 

 

  1. Вправа знайомство «Сильна сторона мого характеру» (слайд 5).

         Мета:створення сприятливих умов для роботи, атмосфери довіри, зняття емоційної напруги; вироблення вмінь аналізувати я – концепцію.

         Час: 10 хв

         Хід вправи: Для комфортної та сприятливої  роботи  давайте познайомимося  краще. Для цього студенти на бейджиках записують своє ім’я та говорять сильну сторону свого характеру.

РЕФЛЕКСІЯ: Чи були труднощі при виконанні цієї вправи? Якщо так, то якого характеру і чому?

 

  1. Вправа «Асоціації» (слайд6).

Мета: Актуалізувати проблему командної роботи та визначити рівень обізнаності учасників тренінгу про поняття команди

         Час: 5 хв

 

Хід. Учасники напрацьовують асоціації, пов’язані з поняттям «команда» та записують їх на ватмані.

Висновок. Тренер дає визначення поняття  команда.

Команда – група людей, яка працює разом для досягнення поставленої мети.

 

 

  1. Інформаційне повідомлення «Що перетворює групу людей на команду» (слайд7).

         Час: 5 хв

 

Завдання:  що перетворює групу людей на команду:

  • загальна мета, досягнення якої є важливим для кожного члена команди;
  • потреба людей одне в одному для досягнення цієї мети;
  • наявність лідера і довіра до нього з боку членів команди

 

  1. Вправа «Формування команд» (слайд 8).

Мета: Поділити студентів на дві команди, шляхом жеребкування

         Час: 3 хв

 

  1. Вправа-розминка (слайд 9).

Мета:підвищення рівня інтеграції  та згуртованості колективу, підведення до розуміння, що для того, щоб досягнути мети, потрібно враховувати можливості і бажання не тільки свої, а й оточуючих.

Час: 5 хв

Хід вправи: Для проведення гри необхідно зв’язати кінці мотузочки так, щоб утворилося кільце (довжина мотузки залежить від кількості студентів, що беруть участь у грі). Студенти стають у коло й беруться двома руками за мотузку, яка знаходиться всередині кола.

Завдання: усім потрібно заплющити очі й, не розплющуючи їх і не випускаючи з рук мотузки, побудувати трикутник, квадрат.

Спочатку виникає пауза й цілковита бездіяльність, потім хтось із учасників пропонує варіант рішення: наприклад, розрахуватися й далі будувати трикутник за порядковими номерами, і потім керує діями.

Якщо студенти впоралися із завданням, то гру можна продовжити, ускладнюючи завдання, наприклад, запропонувати побудувати квадрат, зірку, шестикутник. Висновок: слід звернути увагу на те, що під час цієї гри можна виділити учасників з лідерськими здібностями.

 

 

  1. Гра «Піраміда зі стаканчиків» (слайд 10).

Мета: Навчити студентів командній роботі, умінню слухати та ставити себе на місце іншого, терпінню, зосередженості, здатності шукати компроміси для вирішення проблеми.

Час: 10 хв

Хід гри: Вправа, яка стане корисною і педагогам, якщо колектив не відчуває себе командою. Фантастична гра, яка викличе море емоцій.

Гра-вправа вимагає від учасників терпіння та розуміння один одного. Команди отримуютьпо кільцю із гумової стрічки. До гумки на рівній відстані прив’язані цупкі нитки, їх кількість дорівнює кількості учасників у команді.

Діти мають розтягнути гумку так, аби вдалося одягнути її на перевернутий пластиковий чи паперовий стаканчик. Далі потрібно послабити натяг і зуміти перенести усі ємності, які є «будівельним» матеріалом піраміди. Під час гри можна включити веселу музику.

Висновок: потрібно звернути увагу на те, що для досягнення мети потрібно вміти слухати та ставити себе на місце іншого, бути терплячим, зосередженим, а також вміти шукати компроміси для вирішення проблеми та діяти колективно.

 

 

  1. Руханка «Разом до мети» (слайд 11).

Мета:підвищення рівня інтеграції  та згуртованості колективу, підведення до розуміння, що для того, щоб досягнути мети, потрібно враховувати можливості і бажання не тільки свої, а й оточуючих та діяти колективно.

         Час: 5 хв.

Хід вправи: учасники об’єднані у дві групи. На підлозі малярським скотчем проведена лінія, в обидва боки на відстані по 1 м ще дві лінії. Дві підгрупи  стають по різні боки  від центральної лінії, беруться за руки. Ставлять ногу до ноги. Їм потрібно, не розриваючи ніг дійти до лінії. Команда, в якій учасники розірвали ноги повертаються назад. Вправа триває до тих пір, поки обидві команди не дійдуть до фінішу.

РЕФЛЕКСІЯ:

  • Чи важко було йти, досягнути мети?
  • Чи відчували Ви підтримку інших?
  • Чи намагалися ви самі допомогти своїй команді?

 

Слово тренера.Таких прикладів сотні, тисячі. Найголовніший висновок із цієї вправи полягає у тому, що для того щоб швидше досягати поставленої мети, потрібно діяти злагоджено.

 

  1. Вправа «Активне слухання» (слайд 12).

Мета: формувати у студентів навичків ефективного спілкування, сприяти розвиткові вміння активно слухати.

Час: 10 хв

Слово тренера.Успіх комунікації багато в чому залежить не тільки від уміння говорити, але й від уміння слухати співрозмовника. Причому необхідно не тільки слухати, але й чути співрозмовника.

Втрати інформації у випадку, якщо мовець орієнтується не на співрозмовника, а лише на себе, можуть становити від 50 до 80%. За деякими оцінками, керівник витрачає на слухання до 80% свого робочого часу.

У той же час дослідження показують, що не більше 10% людей вміють вислухати співрозмовника. Важливість і складність цієї проблеми призвели до того, що в багатьох країнах світу курси ефективного слухання стали одним з напрямків підвищення кваліфікації менеджерів.

Слухання – це складний процес, що вимагає певних навичок та загальної комунікативної культури. Ефективне спілкування включає як розуміння, так і необхідність бути зрозумілим. У менеджера має закріпитися усвідомлене бажання слухати.

Завдання: Для цієї вправи потрібно 6 учасників, 5 виходять за двері, а один слухає завдання і має передати наступному, і т.д…

 

Іван Михайлович прибув сьогодні в офіс дуже рано, об 8.45 для того щоб підготувати документи для угоди із компанією «Старфрі» та об 11 годині поїхав на зустріч із її представниками, так і не дочекавшись вас.

Він дуже засмутився, що не зміг з вами переговорити особисто, і попросив передати вам, що, якщо він не повернеться до обіду, а це буде залежати від того, скільки часу він пробуде на нараді в міністерстві, на яку поїде відразу після укладання угоди, то засідання керівників основних відділів о 15.30 треба проводити без нього.

До речі, на засіданні крім основних питань, потрібно обговорити питання про постачання нових вітчизняних комп’ютерів, які нічим не гірші за імпортні, проте дешевші. Слід узгодити усі питання щодо транспортування та призначити відповідальних осіб. І ще, треба не забути оголосити, що всі начальники відділів повинні пройти обов’язкове обстеження у психологів, що будуть працювати в приміщенні нашої компанії  в 20-му кабінеті з 10 години ранку до 7 години  вечора щодня до 2 березня.

 

Висновок: (слайди 13-14).

 

 

 

  1. Вправа «Розкажи історію» (слайд 15).

Мета: розвивати пам’ять, уміння сконцентруватися та імпровізувати, уміння «добудовувати інформацію».

Час: 10 хв

Хід вправи: По ланцюжку (чим більше учасників, тим довша історія) складається казка. Причому кожному наступному учаснику потрібно добавити щось нове. Наприклад, перший учасник вимовляє фразу: «І зажили вони щасливо». Наступний доповнює в реченні ті події, що відбулися напередодні: «Зіграли вони весілля й зажили вони щасливо». І так далі, поки сюжет казки не добереться до останнього оповідача.

Завдання: колективно розказати історію про неуспішного студента, який згодом досягнув успіхів.

Рекомендації. Учасникам тренінгу необхідно проаналізувати питання: Традиційна чи незвичайна вийшла казка? Чи зберігається логіка оповідання казки? Чи підкріплюється сюжет казки інтонаціями оповідачів? Чий поворот сюжету виявився найбільш незвичайним?

 

 

  1. Вправа «Зробимо це разом» (слайд 16).

Мета: розвиток навиків працювати у команді

Час: 5 хв.

Хід вправи: потрібно усім учасникам стати на газету, так щоб нога не торкалась незастеленої підлоги

Висновок: Тільки згуртована команда може досягти поставлених цілей. Зробити це ефективно та результативно.

 

 

  1. Вправа «Повітряні замки» (слайд 12).

Час: 10 хв.

Мета: розвиток навиків працювати у команді, виявлення лідерських якостей

Ресурси: пачка паперу формату А4.

Хід роботи. Учасники поділені на команди. У центрі кімнати кладеться пачка паперу і озвучується така інструкція: «Кожній команді необхідно за наступні 15 хвилин побудувати з цього паперу вежу. Нічого крім паперу використовувати не можна. Башта повинна бути вище одного метра у висоту. Перемагає команда, яка побудує найвищу вежу

РЕФЛЕКСІЯ: – Чи задоволені ви результатом своєї роботи?

– Від чого залежав результат?

– Чи виникали перешкоди в роботі команди?

– Що допомагало команді працювати злагоджено, спільно виконувати дане вправу?

– Для чого ми виконували дану вправу?)

 

 

ІІІ. Підведення підсумків.

 

Вправа «Карта успіху»

Мета: визначити наскільки реалізувались очікування учасників, рівень задоволеності даним заняттям та їх емоційний стан та висновки, які зробили для себе.

Час: 5 хв.

Ресурси: плакат «Карта успіху»

 Хід вправи: учасники колективно висловлюють свою думку щодо ефективної взаємодії в команді та заповнюють плакат.

 

Слово тренера. Будьте успішними та пам’ятайте, що працювати потрібно не 12 годин, а головою, як говорив Стів Джобс.

 

Презентація скачати

 

Поділитись у соцмережах:
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі